Polecamy

SERIE VERTIGO

Dojrzałe historie, niesamowite światy oraz najlepsi twórcy – oto komiksy Vertigo.
 


 

Lata 80. przyniosły rewolucję w amerykańskim komiksie. W ręce fanów trafiły Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera i Strażnicy Alana Moore'a, a wydawcy komiksowi coraz śmielej odchodzili od autocenzury związanej z CCA (Comics Code Authority). Dorośli fani komiksów nadal chcieli je czytać, ale pragnęli dojrzałych fabuł na najwyższym poziomie.

W tym samym czasie, między innymi za sprawą Karen Berger, jednej z redaktorek DC Comics, do Ameryki dotarła fala brytyjskich twórców. Świeże, łamiące schematy historie takich scenarzystów jak Neil Gaiman, Alan Moore czy Grant Morrison stały się bodźcem do stworzenia nowego imprintu o nazwie Vertigo.

Eksperyment się powiódł i od 23 lat w ręce wyrobionych czytelników komiksów trafiają albumy opatrzone informacją „tylko dla dorosłych” oraz charakterystycznym logo.

Wśród najsłynniejszych serii znalazły się takie tytuły jak Swamp Thing, Hellblazer czy Kaznodzieja. Część z nich nadal czerpała ze starych pomysłów DC Comics, jednak Vertigo rozwija się przede wszystkim dzięki oryginalnym fabułom i niebanalnym konceptom. To właśnie w imprincie Vertigo pojawiały się słynne, wielokrotnie nagradzane i wyróżniane serie, takie jak Sandman, Baśnie czy Amerykański Wampir.

Wydawnictwo Egmont ma zaszczyt przedstawić czytelnikom polską ofertę Vertigo.
Skalp
scenariusz: Jason Aaron
ilustracje: R. M. Guéra, Davide Furno
Premiera tomu 1 – 17.02.2016

Pierwszy tom bestsellerowej amerykańskiej serii, która brawurowo przeniosła czarny kryminał i krwawą sensację w rzeczywistość współczesnych północnoamerykańskich Indian.
Oto historia Dashiella Złego Konia, który jako tajny agent FBI powraca po latach do rodzinnego rezerwatu indiańskiego, aby rozwiązać tajemnicę morderstw sprzed lat. Utwór Aarona w brutalny i bezkompromisowy sposób przedstawia problemy związane z przestępczością zorganizowaną, narkotykami, polityką oraz tożsamością kulturową.
Y: Ostatni z mężczyzn
scenariusz: Brian K. Vaughan
ilustracje: Pia Guerra, Goran Sudžuka, Paul Chadwick
Premiera tomu 1 – 16.03.2016

W tajemniczych okolicznościach ginie cała ziemska populacja ssaków płci męskiej... poza dwudziestoparoletnim iluzjonistą Yorickem Brownem i jego małpką – również samcem - kapucynką Ampersandem. W postapokaliptycznym chaosie Yorick, jako ostatni mężczyzna na Ziemi, staje się celem dla wielu organizacji feministycznych i wywiadowczych. Co więcej, może też być kluczem do odkrycia tajemnicy wyginięcia swojej płci. Scenariusz opowieści napisał amerykański twórca Brian K. Vaughan (Ex-machina, Saga, Runaways), zdobywca aż dziesięciu Nagród Eisnera.
Sandman
scenariusz: Neil Gaiman
ilustracje: m.in. Sam Kieth, Jill Thompson oraz Kelley Jones
W sprzedaży 10 tomów serii, nowe wydanie albumu Śmierć w 2016 roku.

Legendarna seria Neila Gaimana opowiadająca o Nieskończonych, potężnych istotach reprezentujących elementy życia takie jak los, pożądanie czy śmierć. Głównym bohaterem jest Morfeusz, personifikacja władcy krainy snów, który po latach spędzonych w niewoli powraca, aby odbudować swoje królestwo.
Równie popularna okazała się seria poboczna opowiadająca o jednej ze starszych sióstr bohatera – Śmierci, która raz na każde stulecie musi przyjąć ludzką formę, aby utrzymać kontakt ze społeczeństwem.
Lucyfer
scenariusz:  Mike Carey
ilustracje: m.in. Scott Hampton, Chris Weston oraz James Hodgkins
W sprzedaży 11 tomów serii.

Sandman Gaimana dał życie wielu ciekawym postaciom, które doczekały się własnych serii komiksowych. Jedną z nich jest Lucyfer, upadły anioł, którego losy „po Sandmanie” brawurowo opisał kolejny Brytyjczyk Mike Carey. Lucyfer Gwiazda Zaranna zamieszkuje Los Angeles, gdzie jako właściciel nocnego klubu „Lux”, pławi się w luksusie i „umiera” z nudów. Monotonię codzienności burzy nagłe zadanie zlecone przez samego Boga, które może całkowicie zmienić przyszłość, i to nie tylko Diabła. Na kanale Fox można obecnie oglądać serial luźno nawiązujący do historii znanej z komiksu.
Baśnie
scenariusz: Bill Willingham
ilustracje: Lan Medina, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Craig Hamilton
Premiera 17. tomu serii już w kwietniu 2016.

Pomysł na serię był bardzo prosty. Willingham postanowił umieścić najpopularniejszych bohaterów bajek w świecie zwykłych ludzi. I tak Królewna Śnieżka pełni rolę prawej ręki burmistrza, a potrafiący zmieniać kształty Wilk jest detektywem. Do tak zbudowanego świata autor wprowadził brutalną zbrodnię w pokoju Róży Czerwonej, siostry Śnieżki, znaleziono ślady walki i litry krwi rozmazane na ścianie. Czy ktoś zabił Różę Czerwoną? A jeśli tak, kto to zrobił może Sinobrody, dziś oczyszczony z zarzutów, ale znany w przeszłości z bestialskiego traktowania swoich młodych małżonek? Zaczynająca się jak klasyczny kryminał, a potem korzystająca z innych konwencji, seria Baśnie przyniosła jej twórcom niejedną nagrodę Eisnera.
Amerykański Wampir
scenariusz: Scott Snyder
ilustracje: Rafael Albuquerque, Mateus Santolouco
W sprzedaży 6 tomów serii.

Autorskie podejście Scotta Snydera (znanego m.in. z pracy nad „Batmanem”) do tematu wampirów. Fascynująca, mroczna opowieść, której głównym bohaterem jest przebiegły, bezwzględny i nienasycony Skinner Sweet – pierwszy wampir zrodzony na amerykańskiej ziemi i pierwszy, który nie musi unikać światła słonecznego. Dobrze zadomowione w Ameryce stare wampiry o europejskich korzeniach muszą za wszelką cenę pozbyć się niebezpiecznego konkurenta...
Zachwycająca krytyków i czytelników oraz uhonorowana Nagrodą Eisnera seria nie znika z listy bestsellerów „New York Timesa”.